Jak czyścić meble tapicerowane?

person Opublikowany przez: Wojciech Żymełka Na: comment Komentarz: 0 favorite Wyświetleń: 296

Jak czyścić meble tapicerowane?

Meble pokryte tapicerką są jednym z najmodniejszych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Ich ogromnym plusem jest duża uniwersalność i wybór zarówno pod względem materiału, jak i jego koloru. W efekcie dobierzemy mebel idealnie dopasowany do wnętrza. Jednak aby wystój przez długi czas zachował piękny wygląd i cieszył oko, musimy regularnie czyścić tapicerkę. Jak to zrobić? O tym dowiemy się z poniższego artykułu.

Czyszczenie tapicerki — etapy pracy

Mycie naszych mebli najlepiej przeprowadzajmy partiami. Pozwoli nam to na spokojnie zająć się kolejnymi częściami tapicerki — bez pośpiechu i ryzyka, że materiał wyschnie przed czasem lub pobrudzi się w miejscu już wyczyszczonym.

Pracę zacznijmy od siedziska. Jest to część najbardziej obszerna i wymaga największego wysiłku. Później przejdźmy do poręczy, a na koniec zajmijmy się dołem mebla oraz jego tyłem. Dzięki takiemu podejściu do pracy każdy element zostanie potraktowany indywidualnie, działania nie będą ze sobą kolidowały oraz będziemy mieli pewność, że nie pominiemy żadnego miejsca.

Jeśli zaś chodzi o preparaty, na tapicerkę nanosimy ich niewielką ilość. Powierzchnia mebla ma być jedynie zwilżona, a nie mokra. Środek czyszczący wcieramy w materiał do momentu, w którym na powierzchni zaczyna gromadzić się piania lub osad. Obydwa usuwamy razem z brudem.

Nie możemy dopuścić, aby woda wniknęła w głąb mebli, ponieważ może się to skończyć brzydkimi odbarwieniami, zniszczeniem struktury, a nawet rozwojem pleśni.

Jak czyścić tapicerkę z bawełny?

W przypadku bawełny najlepiej będzie, jeśli posłużymy się specjalną pianką do czyszczenia tapicerki. Przed podjęciem prac warto upewnić się, że materiał dobrze reaguje na środek czyszczący. Sprawdźmy to i nanieśmy piankę na mały fragment mebla w mniej widocznym miejscu.

Samo czyszczenie przeprowadzamy w kilku krokach. Najpierw odkurzamy tapicerkę odkurzaczem, potem nanosimy środek i czekamy około godziny. Finalnie ścieramy piankę ściereczką (najlepiej białą), aż ta ostatnia przestanie się brudzić.

Jak czyścić aksamity i welury?

Aksamit jest delikatnym materiałem i wymaga szczególnej uwagi podczas mycia. Czyścimy zgodnie z kierunkiem, w którym układa się włosie i wykorzystujemy do tego roztwór składający się z 1 litra zimnej wody i 2 łyżek amoniaku. Podobnie jak w przypadku bawełny, wcieramy środek w aksamit i zostawiamy na około godzinę. Finalnie sięgamy po miękką szczoteczkę i wyczesujemy włosie. Jeśli gdziekolwiek zauważymy sklejone włoski, delikatnie je suszymy (najlepiej suszarką do włosów).

Jeśli zaś chodzi o welur, najlepiej sięgnijmy po specjalny preparat przeznaczony do tego materiału. Podobnie jak przy bawełnie oczyszczamy tapicerkę odkurzaczem, nakładamy środek i czekamy, aż się chłonie. Jednak w przypadku weluru czas oczekiwania jest zależny od wielkości zabrudzenia. Jeśli chcemy tylko odświeżyć mebel, wystarczy godzina lub dwie. Jeśli zaś mamy do czynienia z większymi zabrudzeniami, zostawmy środek czyszczący na trzy do pięciu godzin.

Czyszczenie mebli skórzanych

Aby tapicerka skórzana prezentowała się nieskazitelnie przez długi czas, musimy poddawać ją odpowiedniej pielęgnacji i (wedle zaleceń) konserwować trzy razy w roku. Czyszczenie przeprowadzamy tylko i wyłącznie za pomocą specjalnych preparatów do skór meblowych. Najpierw pozbywamy się nagromadzonego na tapicerce tłuszczu — nigdy nie robimy tego mydłem lub innymi wysoko alkalicznymi odczynnikami.

Później przechodzimy do mycia dedykowanym środkiem czyszczącym. Bierzemy małą ściereczkę i okrężnymi ruchami nanosimy niewielką ilość preparatu na skórzane obicie. Gdy skończymy, przecieramy mebel jakimś miękkim materiałem, np. ręcznikiem.

 

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień